На избори на кои едно од главните прашања не беше кој повеќе добил, туку кој помалку загубил од претходното соочување наваму, ВМРО-ДПМНЕ најде повеќе од доволно причини да прославува победа. Нивниот противник СДСМ е во минус од 97 илјади гласа во однос на локалните избори во 2017 година. Или, владејачката коалиција на СДСМ, ДУИ и други помали партии загуби 287 илјади од гласовите „за“ што ги доби на референдумот во 2018 година.

Сето тоа придонесе и со еден од најслабите резултати во историјата на ВМРО-ДПМНЕ, за  16 илјади гласа послаб од оној што ја потемне Белата палата на локалните пред година и пол, овојпат таа да сјае од еуфорија. Со помала бројка гласови од онаа што го означи крајот на Никола Груевски, се најави новиот почеток на Христијан Мицкоски како признаен лидер на партијата.

Опозициската кандидатка Гордана Силјановска-Давкова беше само еднаш во водство при ажурирањето на резултатите на официјалната страница на Државната изборна комисија, и тоа со само неколку десетици гласа пред противкандидатот Стево Пендаровски. Но, дури и во моментите кога кандидатот на власта имаше 17 илјади гласа предност, ќе се најдеше некој низ ходниците или на плоштадот пред зградата што ќе погледнеше порака на телефонот и ќе извикаше – „водиме со три илјади разлика“, а потоа веднаш следуваа скандирања „ВМРО-ДПМНЕ“ и „Македонија“.

Конечниот резултат од  околу четири илјади гласа во минус воопшто не го намали победничкото чувство кај членовите на ВМРО-ДПМНЕ. Сепак, како што рече Мите Костов од коалициската партија на Власите, тие победиле сами против сите.

„Тие се 31 партија плус ДУИ, а ние сме сами. Голема е разликата. Овој резултат е големо охрабрување за нас“, им објаснуваше Костов на присутните во прес-салата на опозицијата.

*Целата анализа на авторот Гоце Трпковски можете да ја прочитате на prizma.mk